Prevence

Topná sezóna

Topná sezóna je zde a občané mají znovu starost o to, jak si své domovy dostatečně vyhřát. Hasičům v Moravskoslezském kraji ale opět přibývá starosti s likvidací požárů sazí a dehtových usazenin ve špatně udržovaných komínech.

Hromadné dopravní nehody a ježdění v zimě

počasí, s deštěm, mlhami, sněhovými přeháňkami a námrazami na silnici mohou být příčinou hromadných dopravních nehod na rychlostních silnicích a dálnicích s vysokou frekvencí projíždějících aut.

Zásady bezpečnosti při rekreačních sportech na zamrzlých hladinách

Ke sportu lákají zamrzlé vodní plochy. Na rybnících se pohybují rekreační hokejisté i příznivci dalších netradičních sportů. Aby byl pohyb po přírodních zamrzlých plochách bezpečný, je nutné si připomenout pár základních pravidel. Článek obsahuje instruktážní VIDEO.

Nebezpečí říčních jezů

Na jezech ročně utone přes 20 lidí a další desítky jsou odvezeny ve vážném stavu do nemocnic. V tomto článku naleznete informace o nebezpečnosti jezů v ČR. Zvláštní pozornost je věnována jezu ve Vratimově.

Jaro a dubnové požáry - vypalování porostů a pálení hrabanky

Duben láme rekordy v počtu požárů ... Loňský duben (2009) hasiči zasahovali u 3064 požárů (nejvíce v tomto roce), při těchto požárech zemřelo 13 osob, zranilo se 110 osob. Škody se vyšplhaly na 221,5 mil.korun.

Opatrně s ohněm ve svých domovech!

Hasiči radí, jak doma předejít nebezpečí požáru. Nepodceňujte manipulaci s otevřeným ohněm ve svých domovech a obsluhu topidel. Hasiči zaznamenali v loňském roce 2467 požárů v soukromých domácnostech, při nich bylo usmrceno 62 osob a 440 bylo zraněno. Škody se vyšplhaly na téměř 373 mil Kč.

Oxid uhelnatý zabíjí...

Oxid uhelnatý je silně jedovatý plyn, který se uvolňuje při nedokonalém spalování a jeho nebezpečí je v tom, že je neviditelný a bez zápachu. Vdechováním se váže na červené krevní barvivo a blokuje tak schopnost krve vázat a přenášet kyslík.

Proč vznikají požáry vozidel?

Nejčastější příčinou vzniku požáru u vozidel bývá technická závada na elektroinstalaci vozidla, netěsnost palivové soustavy, a to i u vozidel na alternativní pohon LPG, a v neposlední řadě je to nedbalost provozovatelů vozidel, ať při vlastní jízdě, údržbě nebo opravách vozidla. VIDEO uvnitř článku.

Pozor na požáry v kontejnerech

Odpad v kontejnerech může hořet v některých případech déle než 10 hodin. Jedná se o případy, kdy dochází k nedokonalému hoření za nedostatečného přísunu vzdušného kyslíku k hořlavému odpadu. V takovém případě vychází z kontejneru pouze kouř, který tak zamořuje ovzduší a znepříjemňuje život obyvatelům. Přitom mnohdy stačí vzít kbelík s vodou a zalít tlející odpadky v kontejneru.